Interaktywna mapa

Uczczono pamięć Powstańców Wielkopolskich


Doniosłym wydarzeniem w naszej Gminie było poświęcenie odrestaurowanego Pomnika Powstańców Wielkopolskich, znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Miejskiej Górce. Uroczystość  odbyła się 6 stycznia br., w ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Miejskiej Górce.   

Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Goliński. W uroczystości wzięli udział samorządowcy oraz mieszkańcy gminy Miejska Górka. Wartę honorową przy powstańczej mogile pełnili strażacy oraz harcerze z drużyny „Przełęcz”.

Mszę św.  w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odprawił ks. kan. Marian Podlarz, przy udziale miejskogóreckiej Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych Zespołu Szkół,  Szkoły Podstawowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejskiej Górce oraz Cechu Rzemiosł Różnych w Rawiczu. Po  zakończeniu  nabożeństwa procesja udała się na cmentarz parafialny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy, po którym nastąpił apel pamięci: „Stajemy dziś do apelu na cmentarzu parafialnym w Miejskiej Górce, aby uczcić pamięć spoczywających w mogile Powstańców Wielkopolskich i wszystkich, poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich, którzy walczyli o wolność i niepodległość oraz przyłączenie Wielkopolski do Polski. Wzywam Powstańców, którzy własną krwią i ofiarą życia wykuwali niepodległość oraz granice II Rzeczypospolitej (…)” - powiedział prowadzący ceremonię Andrzej Kusztelak, komendant gminny OSP.

Następnie uczniowie odczytali nazwiska poległych Powstańców, umieszczone na Pomniku. Dźwięk werbli towarzyszył tej podniosłej chwili, po której zabrzmiał, zagrany przez trębacza utwór, „Cisza”.

Poświęcenia Pomnika dokonał ks. kan. Marian Podlarz. Hołd pomordowanym oddali przedstawiciele gminnych władz samorządowych, przedstawiciele delegacji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Miejskiej Górki.

- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do upamiętnienia poległych tu Powstańców. Szczególnie wyrazy uznania należą się Wojewodzie oraz Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, dzięki którym było możliwe odnowienie Pomnika. Składam też gorące podziękowania osobom, które pomagały w organizacji dzisiejszej uroczystości: warcie honorowej, pocztom sztandarowym, nauczycielom, dzieciom i młodzieży szkolnej, strażakom, harcerzom, służbie liturgicznej, dyrektorowi Ośrodka Kultury. Dziękuję wszystkim, którzy są tu dziś z nami, gdyż uznali, że jest to ważne i wyjątkowe wydarzenie –  tymi słowami zwrócił się burmistrz do uczestników uroczystości.

Głos w imieniu wszystkich rodzin Powstańców zabrała Maria Stróżyk, wnuczka Wincentego Brzeskwiniewicza - dowódcy Powstania Wielkopolskiego na terenie Miejskiej Górki i przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców w latach 20 – stych ubiegłego wieku. Wyraziła ona słowa uznania oraz podziękowania dla Burmistrza, Rady Miejskiej oraz wszystkich tych, którzy przyczynili się do odrestaurowania Pomnika. „Dla mnie osobiście odnowienie Pomnika i dzisiejsza uroczystość mają charakter szczególny, ponieważ Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika był mój dziadek – Wincenty Brzeskwiniewicz. Był on także pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego w Miejskiej Górce. Wdzięczna jestem wszystkim tym, którzy przyczynili się do odnowienia jednego z ważniejszych historycznie Pomników w Miejskiej Górce i zorganizowania tej uroczystości. Dzisiejszy dzień na długo pozostanie w mojej pamięci”. 

Uroczystość była okazją do refleksji i zadumy. Dzięki odnowionemu Pomnikowi, pamięć o Powstańcach poległych na cmentarzu parafialnym nie zaginie.

 


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.