Na przełomie września i października br. na zaproszenie władz samorządowych, położonej w południowo – zachodniej części jeziora „Balaton” gminy Abrahamhegy, na Węgrzech przebywała 27 osobowa delegacja z gminy Miejska Górka. W jej składzie byli między innymi burmistrz Karol Skrzypczak z małżonką, wiceburmistrz Krobi Michał Listwoń, radni i sołtysi, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej Marek Stach, pracownicy urzędu gminy oraz członkowie zespołu śpiewaczego „Włościanie” z Sobiałkowa z kierownikiem artystycznym grupy Karolem Kośmidrem. Głównym celem wizyty delegacji był udział w tradycyjnym święcie węgierskiej gminy, Festiwalu „Murci”, któremu towarzyszą liczne występy artystyczne. Najważniejszą częścią imprezy jest przemarsz ulicami Abrahamhegy barwnego korowodu, w którym udział biorą oprócz jego mieszkańców, także goście z okolicznych miejscowości. Punktem kulminacyjnym pochodu jest uroczyste poświęcenie wina, wytworzonego z tegorocznych zbiorów.
Oficjalne otwarcie święta z udziałem delegacji z Miejskiej Górki miało miejsce w miejscowym Domu Kultury w piątek, w dniu 30 września. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele współpracujących z Abrahamhegy gmin z Czech i Słowacji. Na inauguracji Festiwalu wszystkich zebranych powitał burmistrz, gospodarz imprezy, Vella Zsolt. Głos zabierali także goście. Za zaproszenie na święto wina, w imieniu delegacji z Polski podziękował Karol Skrzypczak. Piątkowa imprezę zakończyły występy estradowe.
Sobotnie uroczystości, w dniu 1 października rozpoczęły się nad Balatonem już przed południem, na miejscowej plaży. Po raz pierwszy na święcie wina, na scenie, zaprezentował się zespół śpiewaczy „Włościanie”, który szybko zdobył sobie uznanie uczestników festynu. Śpiewacy z Sobiałkowa wystąpili jeszcze trzykrotnie. Swoimi wstępami uatrakcyjnili winny korowód śpiewając polskie piosenki ludowe podczas postoju korowodu na boisku sportowym, a także w ceremonii poświęcenia wina, które odbyło przy miejscowym kościele. Swoje występy zespół zakończył uczestnicząc w kilkugodzinnym bloku programowym, w którym zaprezentowały się także grupy artystyczne prezentujące dziedzictwo kulturowe Węgier, na które składały się pełne dynamiki tańce i śpiewy.
Dużym powodzeniem na festiwalu wina, szczególnie wśród dzieci, cieszyły się cukierki, które w atrakcyjny sposób, w wiadrach zawieszonych na nosidłach nosił i rozdawał Marian Rapior. Podobne zainteresowanie wzbudzały różnokolorowe balony z napisem Miejska Górka.
Warto dodać, że na święcie wina wystąpiły również grupy reprezentujące czeską Dobruszkę, Orkiestra Dęta „Valaneczka” i mażoretki z grupy „Tyrkys”.
Przypomnijmy, że Miejska Górka oficjalną współpracę z Abrahamhegy nawiązała w 2015 roku. Obejmuje ona między innymi wymianę doświadczeń w działaniu samorządu i prezentacji dorobku kulturalnego.
IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.